Genel

Akvaryum Seçimi ve Bakımı

Evimizin küçük canlıları, her çocuğun ilk evcil hayvan bakımı rengarenk balıklarımız ile başlar. Bir petshoptan hevesle alınan balıklarımızın yaşayacağı kendine özel bir alanı, akvaryumu vardır. Tercih ettiğiniz balığın nasıl bir kimliğe sahip olduğu, bitkilerle olan uyumu, istediği su şartları akvaryum hazırlığında önemlidir. Bu akvaryumun her detayı, onların yaşamını büyük ölçüde etkilemektedir. Peki bu akvaryum seçimi ve bakımının dikkat etmemiz gereken özellikleri nelerdir?

Filtre

Çok sayıda filtre çeşidi bulunmaktadır. Küçük, orta ve büyük boy akvaryumlara ait filtre seçimi farklılaşıyor. Küçük akvaryumlarda sünger filtreler kolay bakımı ve düşük maliyeti ile ilk tercih olmaktadır. Orta boy akvaryumda dış filtre, büyük akvaryumlarda da sump sistemi kullanılmalıdır. Dış filtrenin maliyeti yüksek olsa da, az yer kaplamaları ve fazla hacmi ile tercih edilmelidir.

Filtre seçimi kadar önemli diğer bir husus ise, ne kadar süre açık-kapalı tutulması gerektiğidir. Filtreler her dakika açık tutulmalı diyebiliriz. Hiçbir zaman kapatılmamalıdır.

Isıtıcı

Akvaryumlarımız için oda sıcaklığı yeterli gelmiyor. Olması gereken seviye 24-26 derece arasında değişmektedir. Bu yüzden akvaryumlarda kesinlikle ısıtıcı kullanılmalıdır. Kullanacağınız akvaryumun büyüklüğüne ve bulunduğu ortam sıcaklığına uygun bir ısıtıcı seçimi yapmalısınız.

2 tip ısıtıcı vardır. Su içinde kullanılan ısıtıcılar diğer çeşit olan asmaya göre pahalı fakat faydalıdır. Küçük arkadaşlarımızı için tercihinizi bu yönde yapmanız sağlıklı olacaktır.

Temizlik

Akvaryumun en önemli detaylarından biri su değişiminin dengeli sağlanmasıdır. Küçük arkadaşlarımız yani balıklarımız akvaryumda bakterilere maruz kalıyorlar. Bu yüzden su değişimini özenli ve dikkatli yapmalıyız. Su değişimini haftada bir yapmanız ve 3’te 1’ini değiştirmeniz yeterli olacaktır. Bu değişimi yaparken çeşme suyu kullanmamaya özen göstermelisiniz. Çünkü klor içeren çeşme suyu balıklarımızın yaşamsal fonksiyonlarını yitirmesine sebep olabilir.

Işık Sistemi

Balıklarımızın önemli ihtiyaçlarından biri de ışık sistemidir. Sağlıklarının temel etkeni olan ışık seviyesi, akvaryumun derinliğine ve barındırdığı bitkiler gibi farklı özelliklere göre değişkenlik göstermektedir. Fakat fazla ışık yosun oluşmasına sebep olduğu gibi zarar da verecektir. Bu yüzden güneş alan yerde 5-8 saat, güneş almayan ortamda 8-12 saat ışık vermeniz yeterli olacaktır.

Besleme

Küçük arkadaşlarımızın beslenmesi bu bakımın en başında gelmektedir. Öncelikle yem verirken aşırıya kaçmamaya dikkat etmeniz gerekmektedir. Çok yem vermeniz balıklarımızın yaşamını yitirmesine sebep olabilir. Aynı zamanda verdiğiniz fazla yem, akvaryumu kirleterek zehirlenmeye de neden olabilir. Yiyebilecekleri boyutta, günde iki defa, az miktarda yem vermeniz yeterli olacaktır.

Yenmeyen yemleri tercih etmenizi pek önermiyoruz. Özellikle etçil balıklar için canlı yem kullanmanız sağlıkları ve gelişmeleri için faydalı olacaktır.