Genel

Evcil Hayvan Sahiplerine Özel Ev Temizliği Tüyoları

Evde evcil hayvana sahip olunca, temizlik konusu da biraz değişime uğrayabiliyor. Bazı kısımlara daha fazla dikkat etmemiz ve minik dostumuzun temiz bir ortamda yaşamasını sağlamalıyız. Sonuçta artık yalnız yaşamıyoruz değil mi? Hadi gelin evde evcil hayvan varken hangi temizlik noktalarına dikkat etmeliyiz ve ev temizliği konusunu nasıl halletmeliyiz, onu konuşalım.

Ev Temizliği Sırasında Tüylere Dikkat Edin

Önceden pek alışık olmadığınız, koltukları ve evdeki diğer eşyaların üstünü süpürmeye ve silkelemeye alışın. Kedi veya köpek besleyenlerde tüy problemi illaki olacaktır. Ev temizliğine başlamadan önce koltukları ve eşyaları elektrik süpürgesi yardımıyla temizlemelisiniz. Ondan sonra zemin temizliğine başlayabilirsiniz. Ayrıca kedi ve köpeklerinizi özel şampuanlarla yıkayıp onları düzenli olarak fırçalamalısınız. Tüylerini de pek tabii kısaltabilirsiniz ama bu onların hoşuna gitmeyebilir. En garanti yol minik dostlarımızın tüylerine düzenli olarak bakım yapmaktır.


Dostlarınızın Yataklarını Temiz Tutun

Dostlarınızın yatakları, hem sürekli orda olmalarından hem de havasız kalmalarından dolayı kötü kokulara sebep olabilir. Bu durumdan hem dostunuz hem de siz rahatsız olabilirsiniz. Bu yüzden ev temizliği yaparken evcil hayvanlarınızın yatağını da temizlemek alışkanlık haline getirilmeli. Yataklarını sürekli temiz tutmak ve genelde uyuduğu yerleri belirleyip temizlemek, evinizdeki kötü kokuları gidermenizi ve de dostunuzun mışıl mışıl ve rahat uykular çekmesini sağlayacaktır.

Yemek Kaplarını Sürekli Temizlemelisiniz

Bu evcil hayvanınızın sağlığı açısından da ev temizliği açısından da oldukça önemli bir konudur. Yaz aylarında açıkta kalmış yemek artıkları hem koku yapabilir hem de bakteri üremesine sebep olabilir. Siz hem yaz hem kış sürekli olarak dostunuzun mama kaplarını temiz tutun. Olası bir bakteri üremesi durumunda minik dostunuz hastalanabilir. Hastalanmasa bile mama kabı kokacağı için bir daha oradan yemek yemeyebilir.

Ev Temizliği Yaparken Kedi Kumu Temizliğini De Yapın

Kediler genelde kumdan başka yerlere tuvaletini yaparken rahatsız hissederler. Köpeğinizi de tuvalet için dışarıya alıştırmalısınız. Evin içine alıştırdıysanız da evde olmadığınız zamanlarda onun rahatça ulaşabileceği bir yere alıştırmalısınız. Yoksa başka yerleri kirletebilir ve eski yerine alıştırmanız zor olur. Ev temizliği yaparken kedi kumunuzu ve içeriye yapıyorsa köpeğinizin tuvaletini sık sık temizleyin. Kediler kirli kuma tuvalet yapmaktan rahatsız oldukları için başka bir yere istemeyerek de olsa tuvaletlerini yapabilirler.