Genel

Evcil Hayvanların Bakımı

Evcil hayvanlarımızın sağlıklı ve kaliteli bir yaşam geçirebilmesi için sahipleri olarak elimizden gelen her şeyi yapmalıyız. Onlar ile birlikte bir dostluk bağı kurmamızın yanı sıra, yaşamlarına gösterdiğimiz ilgi ile bunu onlara hissettirmeliyiz. Sevimli arkadaşlarımız ile uzun süreli birliktelik yaşamak istiyorsak evcil hayvanlarımızın bakımlarına dair dikkat etmemiz gereken bazı hususlar bulunuyor.

Veteriner Kontrolü

Bildiğimiz gibi bakımını üstlendiğimiz hayvanların belirli aralıklarla olması gereken aşılar vardır. Örneğin bir köpeğin 8 haftadan sonra 3 hafta aralıklarla ‘karma aşı’ olarak bildiğimiz aşıların aksatılmadan yapılması gerekiyor. Bu aşılar onların geleceğine etki edeceği için, kesinlikle evcil hayvan bakımında veteriner kontrolü çok önemli.

Bunların yanında düzenli aralıklarla hastalık veya oluşabilecek sorunların önceden belirlenebilmesi için gerekli muayenelerin yapılması hayatlarında oldukça büyük önem ifade ediyor. Yemesi gereken yiyeceklerin veya hastalığa karşı görülebilecek semptomların öğrenilmesi sağlığı için sizlere büyük avantaj sağlayacaktır. Bizler de olduğu gibi sevimli arkadaşlarımızda da erken önlem hayat kurtarıyor.

Bakımı ve temizliği hakkında yeterli bilgi

Evcil hayvanınızın türüne göre günlük rutinde neler olması gerektiği, nasıl beslenmesi ve temizliğinin nasıl yapılması gerektiği hakkında detaylı bir araştırma yapmanız ve bu konuda bilgi sahibi olmanız gerekiyor. Birlikte yürüttüğünüz dostluğun önemli adımlarından biri sevimli arkadaşımızın bakımı ve temizliğidir. Eğer dostunuz bir kedi ise, günlük olarak tüylerinin taranması ve genel olarak hiç yıkanmaması gerekiyor. Kendi dili ile temizlenen kedilerimizin sık sık yıkanması yanlış bir adım olacağı için sizin önceden bu bilgileri edinmeniz onun yaşamına artı değer katacaktır.

Bakımlarının bir diğer önemli durumu ise tuvalet alışkanlığı. Evcil hayvanınız ne olursa olsun eğitimlerine erken başlamanız gerekiyor. Geç başlar iseniz kontrolü sağlayamayabilir, zorluklar yaşayabilirsiniz. Örneğin kediniz için kumları ile hemen eğitime başlayabilirsiniz. Aynı saatlerde bu eğitime devam etmeniz doğru adım olacaktır.

Doğru beslenme

Evcil hayvanlarımız için her besin uygun olamayabiliyor. Özellikle kendi yediğimiz besinler ile onlarınki her zaman farklı olmalıdır. Bu konuda veterinerinizden detaylı bir besin kullanımı ve miktarı konusunda bilgi almalısınız. Genel olarak mama ve yem ile beslenilmesi onlar için daha sağlıklı olacaktır. Onlar için en doğru besin, gerekli vitaminleri alabilecekleri mamalarıdır.

Mama ve yemlerinin yanında yememeleri gereken besinlere de oldukça dikkat etmelisiniz. Tatlı, şekerli gıdalar sevimli arkadaşlarımız için zarar oluşturabiliyor. Örneğin köpeklerin çikolata gibi besinleri tüketmesi ağızda tartar oluşumuna veya gözlere zarar verilmesine sebep olabiliyor.