Genel, Kedi

Kediler Nasıl Beslenmelidir? Kedi beslenmesinin püf noktaları

Kediler günümüzde evcil hayvan denince akla gelen en önemli türlerden birisidir. Evlerimizin tatlı mensupları olan kedileri beslerken dikkat etmemiz gereken bazı püf noktalar bulunmaktadır. Sokaklarda veya doğal yaşamda hayatlarını sürdürmeye çalışan kedilerin önlerine çıkan şeyleri yiyip, birikintilerdeki suları içmesi sizi kandırmasın. Eğer bir kedi sahiplenecekseniz belki de en çok dikkat etmeniz gereken şey onların beslenmesi olacaktır. Hadi gelin önemli bazı noktalara değinelim.


Mama kabı seçimi


Mama kapları aslında kedi beslemenin önemli noktalarından bir tanesidir. Kedilerin özellikle kırılacak şeyleri devirmeyi çok sevdiğini hepimiz biliyoruz. Bu noktada onların sürekli haşır neşir olduğu ve oynadığı mama kapları da kırılacak bir maddeden olmamalıdır. Özellikle çelik mama kapları birinci önceliğiniz olmalıdır.

Plastik mama kabı asla kullanmayın. Plastik mama kapları, sıcak ürünlerle temas ettiğinde kanserojen madde ortaya çıkardığı için kedinizin sağlığını olumsuz yönde etkileyebilir. Ayrıca plastik kaplarda bekleyen yemeğin ve suyun kötü kokusu, kedinizi bu yemekten uzaklaştıracaktır. Hepimiz yerde su kabı dururken musluktan su içmeye çalışan kedilere elbet rastlamışız veya görmüşüzdür. Kediler taze ve akan suyu sevdiklerinden suları sık sık değiştirilmelidir.
Kedi beslenmesinde mamalar ve ev yemekleri


Kediler doğaları gereği karnivor yani etobur canlılar olarak dünyaya gelirler. Köpeklere nazaran çok daha fazla protein tüketmeleri sağlıkları açısından oldukça önemlidir. Kedi beslerken seçeceğiniz kuru mamalar protein açısından zengin ve karbonhidratı az mamalar olmalıdır.

Eğer kediyi sahiplendiyseniz mamasını bir anda değiştirmemenizi öneririm. Ya eski mamasından devam edin ya da karar verdiğiniz mamaya geçiş yaparken alıştıra alıştıra geçin. Kediyi kuru mamalarla beslerken dikkat etmeniz gereken nokta ise mama kabının yanına daima bir su kabı koymanızdır.

Kuru mamalar idrar yollarında tıkanıklık ve böbrek taşı gibi sorunlara yol açabileceğinden, sadece bu mamalar yerine yaş mamaları da tercih etmelisiniz.  Nerdeyse hiç karbonhidrat içermeyen yaş mamalar, zengin yağ ve protein içeriğiyle kedi için besleyici bir mama tercihidir. Ayrıca daha az kalorili olması ve sindiriminin kolaylığı nedeniyle can dostunuza bir sürü faydası olacaktır.

Ev yemekleri konusunda ise oldukça dikkatli olmalısınız. Kedinize besleyici olmayan ve çok kalorili karbonhidratları vermeyin. Protein ihtiyacından dolayı beyaz ve kırmızı et tercihiniz olabilir. Haşlanmış sebzelerle desteklenmiş etlerin yanında laktozsuz süt veya yoğurt kedi beslenmesine uygun bir ev yemeği olacaktır.
Kedi beslerken kaçınılması gereken gıdalar


Burada değinmemiz gereken en önemli nokta şekerli gıdalar olacaktır. Kedilerdeki tat almaçları şekerli ve tatlı besinleri algılamazlar. Yani şekerli bir besini sevme olasılıkları yoktur. Bu besinler kedinize sadece kilo problemi, dişte ortaya çıkabilecek problemler hatta diyabet olarak geri dönecektir. Bu yüzden kedi beslerken asla tatlı yiyecekler kullanmayın.Bunun yanında kediler sadece yeni doğduklarında sütü sindirebilirler. Yetişkin kediler laktozu sindiremezler ve ayrıca süt veya laktozlu yiyecekler onlarda rahatsızlıklara sebep olur. Süt vermek istiyorsanız laktozsuz süt tercihiniz olmalıdır. Bir diğer sakıncalı durum ise çiğ balık ve et ürünlerinden kaynaklanır. Kedinize bazı çizgi filmlerdeki gibi çiğ balık vermeniz sanılanın aksine bazı problemlere neden olabilir. Bağırsak parazitlerine neden olabileceği için balık ve et ürünlerini kedinize pişmiş olarak vermelisiniz.