Genel

Köpeklerde Tuvalet Eğitimi

Evde bir hayvan besleyeceğimiz zaman onları eğitmek bizim birinci önceliğimiz olur. Yakın dostlarımız haline gelecek olan bu canlılara özenle ilgi göstermeli ve onların eğitimleriyle ve bakımlarıyla ilgilenmeliyiz. Eğitim denince akla ilk olarak tuvalet eğitimi gelmektedir. Evlerimize aldığımız ve hayatımızı paylaştığımız minik dostlarımızın başıboş olmaması ve tuvaletini belirlenen yere yapması bizim için son derece önemlidir. Bu yazımızda sizlere en sadık dostlarımız olan köpeklerin tuvalet eğitimi esnasında yapmanız gerekenlerden bahsedeceğiz.

Öncesinde aklınızda bulundurmanız gereken şey bu eğitimin bir anda verilemeyeceği olmalıdır. Kafanızda büyütüp de çok zor bir işlem olarak görmenize de gerek yok. Doğal olarak köpekler yavru oldukları dönemde, tuvaletlerini tutma gibi hem psikolojik hem de fiziksel irade gerektiren bir olayı tam kavrayamazlar. Bu dönemde uygulayacağınız düzenli eğitim ve tuvalet yapmayı normalleştirme basamakları ile sadık dostlarımıza gerekli eğitimi vermiş oluruz.

Tuvalet Eğitimi’nin İlk Aşamaları

Tuvalet eğitimi aslında basit bir süreçtir. Köpeğinizi tuvaleti geldiği zaman sabit bir yere yapmasına alıştırmalısınız. Bunun için izlemeniz gereken adımlardan ilki köpeğinizin tuvalet sıklığını kontrol etmek ve bilmektir. Köpekler genelde yemek yedikten veya su içtikten kısa bir süre sonra tuvalet ihtiyaçlarını giderirler. Bunun sebebi bağırsaklarında oluşan baskıdır.

Veterinerinize danıştıktan sonra minik dostumuzun beslenme saatlerini ayarlayın. Geceleri önlerinde mama kabı ve su kabı bırakmamaya dikkat edin. Çünkü maalesef dostlarımız geceleri gözetimimiz altında olmuyorlar. Elimizde olmayan bir kazaya sebebiyet vermek istemeyiz değil mi?

Genelde 6 öğünü geçmeniz önerilmez köpekler için. Öğünlerden hemen sonra dışarıya mı yoksa içerde belirli bir yere mi tuvaletini yapmasını istiyorsanız bu eğitime başlayabilirsiniz. Ayrıca dostlarımıza tuvaletin doğal ve normal bir şey olduğunu hissettirmeliyiz. Dışarıda bir yere tuvaletini yaptıktan sonra başlarını okşamalı veya ödül maması vermeliyiz.

Ev İçinde Tuvalet Eğitimi Nasıl Verilir?

Ev içinde tuvalet eğitimi vermek dışarıya alıştırmaktan bir nebze daha kolaydır aslında. Yavrumuzu daha minikken bu sürece alıştırırsak kendi özel noktası hariç hiçbir yere tuvaletini yapmayacaktır. Bu işlem ise şöyle tamamlanıyor.

Yavru köpekler tuvaletlerini hızlı yaptığı için, mamalarını yedikten hemen sonra 1 saat boyunca istediğiniz odada tutmalısınız. Bu oda tabanı gazete kağıtlarıyla kaplanmış bir oda olmalıdır. Yanlış bir yere yapsa dahi tuvaleti gazete kağıdına değdirin sonra o yeri iyice temizleyin. Minik yaramazlar başka bir yerde koku alırlarsa oraya alışırlar. Sonra tuvaletini yaptığı gazeteleri her gün aynı yerde toplayın. Gazeteleri sakın atmayın sadece üstünü temizleyin. Her yaptığı gazete kağıdını bir noktada toplayınca dostlarımız bir süre sonra sürekli oraya tuvaletlerini yapmaya başlayacaktır.Tuvalet İhtiyacını Dış Mekanda Nasıl Alıştırırız?

Bu yöntemin diğerinden daha uğraştırıcı olmasının sebebi, gün içinde düzenli olarak minik dostunuzu dışarı çıkaracak olmanızdır. İlk zamanlarda bir koşuşturma hakim olacaktır eve. İçeriye yapmasın hadi dışarı diye günde ortalama 4 kere tuvalete çıkarmanız gerekecektir.

Mamasını verdikten sonra her gün aynı saatte aynı parka götürün köpeğinizi. Kendine güvenli bir yer bulduktan sonra sürekli oraya yapmaya başlayacaktır. Sürekli dışarı çıkmanız bu noktada çok önemlidir. Merak etmeyin köpeğiniz büyüdükçe günde 1 veya 2 kere tuvalete çıkacaktır. Bu saatleri kendinize göre ayarlayabilirsiniz.

Tuvalet eğitimi sırasında minik dostunuza özen gösterip ona sürekli ödül maması vermeniz ve içini rahatlatmanız bu eğitimi oldukça kolaylaştıracaktır. Unutmayın dostlarınız en çok o sırada sevgiye ve ilgiye ihtiyaç duyarlar. Dışardayken köpeğinizin arkasını temizlemeyi unutmayın sakın. Köpeğinizle mutlu zamanlar dileriz.